Wrażliwość na dźwięki u niemowlaka

Witam! Moj synek ma 7 i pol miesiaca. Niepokoi mnie jego wrazliwosc na dzwieki, nigdy nie uczylam go spac w ciszy ale on od porodu nie spi jak jest glosno, najmniejszy halas jak podpalaniegazu, gaszenie swiatla zamykanie drzwi to go budzi ma wtedy duze przestraszone ooczka I juz przez 2 godziny nie moze zasnac placze, marudzi.rodzilam sn, a synek mial 6/8/9 punktow mial wspomagany oddech. Prosze o jakas rade, I czy ta wrazliwosc nie swiadczy o jakichs zaburzeniach?Dziekuje I pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisana wrażliwość najpewniej nie powinna być powodem do niepokoju. Dla pewności sugeruję jednak konsultację z lekarzem pediatrą.

najprawdopodobnie ma nadwrażliwość na dźwięki, możliwę że również na inne nad wrażliwości jak i obniżona wrażliwośc np. na ból . Związane jest to często z niedojrzałością układu nerwowego , czasem z mikrouszkodzeniami mózgu po skomplikowanych porodach, podtrzymywanych ciążach, sugeruje się również wpływ częstych badań USG w czasie ciąży na mózg płodu . Szczególnie usg w 3D podejrzane jest o taki wpływ na rozwijający się mózg. Jak dziecko będzie trochę starsze to warto zrobić diagnostykę IS (integracja sensoryczna) i ewentualnie jeśli wyjdą jakieś zaburzenia to wskazana będzie terapia IS