Wrażliwość sutków, bóle podbrzusza i podwyższona temperatura ciała objawami ciąży

Witam! Mam pytanie, ponieważ staramy się z mężem o drugie dziecko. Od sierpnia do tej pory się nie udawało, mam ogromną nadzieję, że uda się to teraz. W poprzednich miesiącach nie czułam takiego przekonania, że to już. Jak czuję teraz nie wiem, dlaczego czuję spokój i sądzę, że jestem w ciąży, jednak na test za wcześnie. Proszę jednak o odpowiedź, czy to może być już... Ostatni okres miałam 20 listopada, miesiączkuję co 28 dni, współżyłam z mężem wielokrotnie po skończonym okresie jakieś 9 dni. Po okresie przez tydzień czułam bóle podbrzusza, takie jak na miesiączkę, a czasami silniejsze po lewej stronie. Zastanawiałam się od czego to może być, ponieważ nigdy tak nie miałam, a do następnej miesiączki jeszcze było sporo czasu. Po tym tygodniu bóle w podbrzuszu przestały być odczuwalne, za to zaczęły boleć sutki nie piersi. Sutki stały się bardzo wrażliwe, nawet jak przetrę ręką przy zakładaniu kurtki czuję to bardzo wyraźnie. Od jakiegoś tygodnia zaczęłam również mierzyć temperaturę w pochwie, nigdy wcześniej tego nie robiłam, więc nie wiem jak ją interpretować. Natomiast do dnia dzisiejszego jest ona codziennie taka sama, mierzę ją dwa razy dziennie rano i popołudniu. Rano jest zawsze 36.7 lub 36.8 a popołudniu zawsze 37.7 lub 37.8, Mój śluz jest lekko białawy i dość lepki. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zwykle przyjmuje się, że w pełni zdrowa para może starać się o dziecko nawet dwanaście miesięcy, przed rozpoczęciem diagnostyki niepłodności. W Państwa przypadku więc nie ma póki co powodów do niepokoju. Ból o którym Pani pisze mógł być związany z owulacją, podobnie powiększone i czułe piersi mogą wskazywać na wczesną ciążę (na co jednak jest raczej zbyt wcześnie) lub nadchodzącą miesiączkę. Po owulacji temperatura ciała powinna nieco wzrosnąć, brak tego skoku temperatury może być zastanawiający. Pozostaje Pani czekać do dni spodziewanej miesiączki i, jeśli ona nie wystąpi lub będzie miała nietypowy przebieg, wykonać test ciążowy lub badanie na poziom hormonu bHCG z krwi. Jeśli ma Pani wewnętrzne przekonanie, że tym razem się udało zajść w ciążę, to jest dość prawdopodobne, że tak właśnie się stało. Nikt tak dobrze nie zna Pani organizmu jak Pani sama, tym bardziej, że doświadczyła już Pani jednej ciąży.

Pozdrawiam serdecznie!