Wrażliwość zęba na zimne lub ciepłe napoje

Od kilku tygodni gdy piję zimne lub bardzo gorące napoje czuję przeszywający krótkotrwały ból w okolicach prawej dolnej szóstki. Stomatolog stwierdził, że mam stan zapalny dziąsła w okolicach siódemki, i bardzo możliwe, że wyrzyna mi się ósemka (mam 20 lat). Pani powiedziała, że jeśli to nie ósemka to będziemy wiercić, ale jeśli to ona to wyrwiemy SIÓDEMKĘ. Czy w tym wypadku nie wycina się ósemki? Czy moje obawy są słuszne? Rentgen wyglądał tak: http://tiny.pl/gtvzw

Objawy mogą świadczyć o próchnicy w zębie nr 6/7 ( RTG jest mało wyraźne ), odsłoniętej szyjce w którymś z tych zębów lub mogą pochodzić od wyrzynającej się ósemki. Myślę, że Pani lekarz miał na myśli usunięcie ósemki ( nie siódemki ), która kwalifikuje się do usunięcia ( jednak konieczne jest badanie całej jamy ustnej oraz pozostałych zębów ). Dobrze by było wykonać RTG OPG.

Najrozsądniejsze byłoby usunięcie ósemki. Jeśli rzeczywiście występuje stan zapalny dziąsła w okolicach siódemki, to bardzo prawdopodobne, że ma to związek z wyrzynającym się zębem. Wyrzynające się zęby mądrości to dość problematyczna kwestia, lepiej je usuwać, często wyrastają pod niewłaściwym kątem, powodują stłoczenie zębów, co skutkuje dolegliwościami bólowymi np. głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego. Często też są czynnikiem ryzyka próchnicy i stanów zapalnych dziąseł, co może dotyczyć Pani przypadku. Powinno się więc leczyć szóstkę lub/i siódemkę (w zależności w którym zębie występuje ubytek, ewent. próchnica na powierzchniach stycznych obejmująca oba zęby; niestety przesłane przez Panią zdjęcie nie jest do końca czytelne), a ósemkę dla bezpieczeństwa usunąć.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry