Wrażliwy charakter, osobowość lękowa

Pytanie z zakresu psychologii/psychiatrii. Leczę się na nerwicę - mam też wrażliwy charakter, osobowość lękowa, regularnie odwiedzam psychiatrę, terapeuta niestety dopiero za kilka miesięcy. Podobno znajomość problemu, jego zrozumienie pomaga w zaburzeniach. Czy w psychologii jest coś o osobie, mam na myśli siebie, która non stop potrzebuje by ktoś ją pocieszał, uspokoił, racjonalizował zaburzenia? Rodzina, mąż, przyjaciółka, telefony zaufania, fora - wszędzie szukam tego potwierdzania.Co to jes

Witam serdecznie,
i co w tym złego,że potrzebujesz pocieszenia?Problem może być tylko w tym,że nie masz odwagi uzyskać go w kontakcie bezpośrednim.Ze swej strony zachęcam więc taki kontakt z psychoterapeutą-na początek.Po to,by doświadczyć możliwości takiej pomocy i oderwać się jednocześnie od wzorców z przeszłości,które były i nadal są podłożem poczucia braku akceptacji.Daj sobie szansę wyjścia z okresu,który ten lęk spowodował i przekonasz się,że może być o wiele lepiej.
Zachęcam i zapraszam.

Witam,

zachęcam do kontaktu z psychologiem. Jeśli ma Pani problem z dostępem do specjalisty w swoim mieście, zachęcam do skorzystania z psychoterapii online. W tego typu problemach zaleca się pracę z psychologiem, w określonych sytuacjach wspomaganie lekami. Tylko wtedy efekty leczenia będą długotrwałe.
Zamiast szukania informacji na temat zaburzeń, zachęcam Panią do poświęcenia tej energii na oderwanie myśli od choroby i poszukania czegoś, co sprawi Pani przyjemność, zrelaksuje Panią. Z pewnością jest coś, o czym lubi Pani czytać, oglądać, a nie dotyka problemu, z którym zmaga się Pani na co dzień?

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html

Witam,

Odpowiadając na Pani pytanie - opisany przez Panią problem może świadczyć o osobowości zależnej lub unikającej, ale proszę traktować to jedynie jako luźną hipotezę, gdyż nie da się stawiać diagnozy przez internet. W sieci znajdzie Pani cechy takiej osobowości i będzie mogła Pani stwierdzić, czy to o Pani. Potrzeba pocieszania i poszukiwanie otuchy, o których Pani pisze występuje też w niektórych zaburzeniach lękowych, np. w lęku o zdrowie. Jednak paradoksalnie - zapewnienia ze strony innych, choć doraźnie pomagają - na dłuższą metę podtrzymują problem, gdyż nie uczą Pani radzić sobie z nim samodzielnie.
To bardzo dobrze, że zapisała się Pani na terapię. Do tego czasu warto spróbować jakichś ćwiczeń relaksacyjnych - tutaj znajdzie Pani prostą metodę
https://martadziekanowska.wordpress.com/2016/03/12/szybka-relaksacja-by-pokonac-stres/#more-464
Warto też zajrzeć do książki J.Younga "Program zmiany sposobu życia" gdzie przeczyta Pani m.in. o osobach, które mają podobny Problem do Pani oraz o tym, jak można sobie z tym radzić.

Powodzenia!
Marta Dziekanowska