Wrzody na pachwinie i wargach sromowych a opryszczka

Mój problem zaczął się 5 lat temu. Tylko z prawej strony w pachwinie i na wargach sromowych wyrzuca mi wrzody. Zaczyna się od bardzo bolesnego zaczerwienienia, potem twardnieje i wybuduje się wrzód w kształcie ślimaka, podłużny koloru ciemny brąz. Jest bardzo bolesny, nie ma białego łepka i nie można go wycisnąć. Przykładam maść ichtiolową, wybuduje się większy i wtedy da się go troch wycisnąć, ale nie ma ujścia, rzadko ujdzie w większości krew a mniej ropy. Potem wysycha i zostają blizny. Konsultowałam się z 4 ginekologami. Wszyscy stwierdzili, że to jest z zimna, co nie jest prawdą, bo mam je też w upalne lato, co 3, 4 miesiące. Co mam robi? Czy nie jest to przypadkiem rakotwórcze? Zastanawiające jest, że tylko z prawej strony.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Dzień dobry! Opisywane dolegliwości spowodowane są najprawdopodobniej opryszczką. Zakażenie wirusem opryszczki jest trwałe (do końca życia), a postać aktywna (czyli opisywane przez Panią wrzody) pojawiają się okresowo, głównie podczas okresów obniżonej odporności. Celem łagodzenia dolegliwości można stosować kremy z acyklovirem, np. Zovirax. Niestety, podobne dolegliwości mogą też dawać inne schorzenia, głównie choroby wenerycznie. Dlatego dla pewności powinna się Pani skontaktować z dermatologiem w okresie zaostrzenia choroby, czyli wtedy, kiedy pojawią się wrzody. Tylko na podstawie badania klinicznego można zróżnicować zakażenie opryszczką z poważniejszymi schorzeniami. Pozdrawiam