Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i stosowanie leków a opryszczka na ustach

Choruję na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Od kwietnia do mesalazyny dołączono cyklosporynę (EQuoral). Obecnie przyjmuję 4 g dziennie mesalazyny i 2 x 50 mg Euoralu. Od wczoraj wystąpiła u mnie oprzyszczka na ustach oraz bolesne nadżerki na języku. Nie mogę skontaktować się z moim gastroenterologiem. Nie wiem czy nie powinnam przerwać leczenia cyklosporyną?. Lekarz pierwszego kontaktu nie ma żadnnego doświadczenia w stosowaniu cyklosporyny i nie może udzielić mi odpowiedzi. Proszę o pomoc

Magdalena Mroczek

Witam, Najlepiej będzie jeśli jak najszybciej skontaktuje się Pani z gastroenterologiem, ponieważ zna on Pani stan kliniczny i będzie mógł odnieść go do dawki cyklosporyny.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, zalecałbym zastosowanie leku, który będzie miał za zadanie wyleczenie pojawiającej się opryszczki (Acyklovir doustnie). natomiast jeżeli takie stany będą się powtarzać należy na pewno zgłosić się do lekarza gastroenterologa w celu ewentualnej zmiany schematu leczenia. Pozdrawiam