Wskazana dodatkowa suplementacja witaminą d3

Witam, moje stężenie witaminy 25-OH D wynosi 25ng/ml przy normie, która powinna wynosić 30-80. Nie mam żadnych namacalnych oznak niedoboru tej witaminy lecz jakby nie było mamy do czynienia z hipowitaminozą w moim przypadku. Proszę mi powiedzieć czy w moim wieku 30 lat jest już wskazana dodatkowa suplementacja witaminą d3, jeśli tak to jaki konkretnie produkt wchodzi w grę i w jakiej dawce? Obecnie biorę tran w ilości 400j. dziennie co jak widać nie jest wystarczające. Dziękuję

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam,

wskazane są kąpiele słoneczne ok 30 minut w godz. 10-15 i wit D3 2x dziennie 1000 j.m. Producent dowolny.

Pozdrawiam serdecznie

Fizycznie niedoborów witaminy D raczej nie widać, ale w przeszłości jest większe prawdopodobieństwo nowotworu, cukrzycy, Parkinsona, gorsza odporność organizmu. Warto włączyć suplementację minimum 1000 jednostek dziennie lub 2000jednostek (jest to zależne od masy ciała, przy nadwadze zaleca się min. 2000j). Ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach powinno się ją przyjmować w obecności tłuszczu (np. do obiadu, kolacji), firma dowolna.