Wskazania do leczenia czarnej zmiany na zębie

Witam, mam pytanie czy jak ząb się psuje, tzn. jest niezbyt duża dziurka a nie boli czy trzeba od razu plombować? Jedna Pani stomatolog mówi że trzeba od razu inna żeby nie ruszać jak się nie powiększa dziurka bo jak się rozwierci to pół zęba się traci

Witam serdecznie,
Wszystko zależy od tego czy próchnica jest aktywna i od ryzyka występowania próchnicy. Jeśli jest to mała zmiana próchnicowa, to jej opracowanie nie powinno skutkować znacznym ubytkiem tkanek, a odbudowa kompozytem światłoutwardzalnym wykonana w prawidłowy sposób jest szczelna i estetyczna.
Stomatolog indywidualnie ocenia konieczność leczenia, warto się tutaj wspomóc zdjęciem RTG.

Nawet jeśli ząb nie boli, nie znaczy, że należy czekać z leczeniem. Im dłużej się czeka, tym próchnica będzie się bardziej rozwijała. W efekcie może się to skończyć np. ostrym zapaleniem miazgi, który może prowadzić do martwicy miazgi. Ta z kolei niesie ryzyko wielu poważnych konsekwencji, nawet zagrażających życiu. Dla bezpieczeństwa lepiej założyć wypełnienie. Jeżeli nie jest to wielki ubytek, to można spróbować go opracować minimalnie inwazyjnymi dla tkanek zęba zabiegami, jak ozonowanie czy piaskowanie abrazyjne. Dzięki tym metodom dodatkowy ubytek szkliwa nie będzie tak duży, jak przy tradycyjnym borowaniu.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry