Wskazania do leczenia kanałowego

Po czym stomatolog rozpoznaje czy ząb trzeba leczyć kanalowo?Czasami pobolewa mnie okolica piątki ale nie jest wrażliwy na opukiwanie ani nagryzanie. Dlatego mam założony tlenek cynku narazie po wyjęciu starej plomby. Zdjęcie jest ok.Co powinno niepokoić?

Tlenek cynku powinien niepokoić ,zgadzam się działa p/bakteryjnie i dezynfekuje ubytek lecz nie ma udowodnionego działania terapeutycznego tzn powodującego znaczny przyrost zębiny reparacyjnej , nie byłoby to problemem gdyby nie to ,że zawart w nim eugenol hamuję polimeryzacjię żywicy używanej w kompozytach i systemach wiążących powoduje to wtórny brak szczelności wypełnienia , ,żeby pozbyć się eugenolu trzeba usunąć tkanki zęba nim nasiąknięte , czyli nawet jeżeli w minimalnym stopniu powoduje powstanie mostu zębinowego to i tak z więkssym nadmiarem musimy go usunąć.Reasumując zawsze trzeba całkowicie opracować ubytek , jeśli nie widać wejścia do komory miazgi to wypełnienie (jeżeli próchnica jest tak głęboka że wypełnienie zadziała toksycznie na miazgę to i tak leczenie kanałowe) , a jeżeli wtrakcie opracowania obnaży się miazgę to znaczy ,że i tak był do kanałowego