Wskazania do operacji niewielkiej przepukliny pępkowej

Czy przepuklinę pępkową lepiej jest operować od razu po zauważenie czy lepiej poczekać aż troszkę podrośnie. Obecnie kólka ma średnicę ok centymetra. Pozdrawiam

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na Pana pytanie. Do kwalifikacji do zabiegu przede wszystkim istotny jest wiek pacjenta, ale także historia choroby, zażywane leki, itd.. O szczegółach proszę zatem porozmawiać z lekarzem POZ lub specjalistą chirurgiem.

Witam. im zmiana jest mniejsza tym zabieg prostszy - mniej skomplikowany, tym mniejsze uszkodzenia tkanek okolicznych przy preparowaniu i tym efekt będzie pewniejszy. Oczywiście "gwałtu" nie ma, i parę miesięcy nie zbawi.