Wskazania do rehabilitacji po operacji wstawienia endoprotezy stawu biodrowego

Dzień dobry-mam pytanie-3 miesiące temu miałam operację endoprotezy biodra,po 1,5 miesiąca proteza wypadła,została wstawiona na miejsce-2 tygodnie temu na wizycie kontrolnej lekarz powiedział mi iż za 2 miesiące mogę próbować chodzić z jedną kulą a za 5-6 mogę odrzucić drugą-na moje pytanie o rehabilitację odparł iż nie potrzebuję-po prawie 4 latach nie obciążania nogi mam zanik mięśni uda-czy naprawdę rehabilitacja jest zbędna?W jaki sposób to biodro ma funkcjonować jak naturalne?

Dzień dobry,

Moim zdaniem rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego jest jak najbardziej wskazana- bez niej nie uzyska Pani odpowiedniej sprawności i ruchomości stawu. Im szybciej Pani zacznie- tym lepiej. Należy skupić się na zapobieganiu przykurczom oraz wzmocnieniu mięśni, przede wszystkim mięśni pośladków i ud. Istnieją specjalne ćwiczenia, które pacjent powinien wykonywać codziennie sam w domu, prócz tego dobrze by było skontaktować się z fizjoterapeutą, który zwiększy zakres wykonywanych ćwiczeń i uzupełni je o ćw izometryczne. Ważne jest by fizjoterapeuta wyjaśnił Pani jak bezpiecznie wykonywać czynności dnia codziennego tak by nie spowodować zwichnięcia endoprotezy (czyli w jaki sposób siadać i wstawać, jak wchodzić i schodzić ze schodów, w jakiej pozycji odpoczywać, jak wykonywać codzienną toaletę, ubierać się etc).
We wczesnym okresie pooperacyjnym można oczywiście skorzystać z zabiegów fizykalnych tj laser, krioterapia.

W razie dodatkowych pytań zapraszam do kontaktu- chętnie pomogę.

Pozdrawiam serdecznie.