Wskazania do RTG i tomografii zatok przed zabiegiem operacji przegrody nosowej

Czy do zabiegu operacji przegrody nosa i zatok konieczne jest badanie rtg i tomografii czy można zabieg robić bez tych badań?  Czy przegroda może być skrzywiona w obie strony czy tylko w jedną? Czy jeśli przegroda jest skrzywiona jest z jednej strony tak że mamy trudności z oddychaniem z tej strony to operujemy tylko tą stronę czy drugą też?

Aleksander Ropielewski

Zarówno RTG jaki TK są niezbędne (wykonanie tych badań ułatwia planowanie operacji i zmniejsza ryzyko powikłań). Przegroda jest strukturą pojedynczą i siłą rzeczy operując część bardziej wklęsłą zmienia się stosunki anatomiczne po części wypukłej. Przegroda może być skrzywiona w dwie strony (jak litera S)