Wskazania do szczepień niemowląt na rotawirusy

Niedawno urodziłam drugie dziecko. Przy pierwszym nawet nikt nie wspomniał o szczepionkach na rotawirusy itp. Chciałabym wiedzieć na ile takie szczepienia mają sens i czy rzeczywiście są potrzebne? Podobno niektóre dzieci źle na nie reagują, a z drugiej strony boję się, że dziecko na coś później zachoruje. Jak jest naprawdę?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Szczepienia na rotawirusy jak najbardziej mają sens ponieważ: zapobiegają hospitalizacji z powodu odwodnienia w przebiegu ostrej biegunki oraz chronią dziecko przed męczącą biegunką i/lub wymiotami.Podawane są doustnie, można je podać dziecku po ukończeniu 6 tygodnia życia. Cały cykl należy zakończyć do 8 miesiąca życia. Nieporządane odczyny poszczepienne zdarzają się niezmiernie rzadko.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Szczepienie przeciwko rotawirusowi nie jest szczepieniem odgórnie narzuconym dla dziecka, jednak pozwala uchronić malucha przed ciężkim przebiegiem dość częstej choroby wywoływanej przez ten patogen. Szczepionki są przeznaczone dla wszystkich zdrowych niemowląt od 6. do 24. tygodnia życia, ale pierwszą dawkę należy podać przed ukończeniem 12. tygodnia. Polecam materiały na ten temat. Dodam jeszcze, że jak przy każdej szczepionce reakcja dziecka może być różna. Warto jednak pomyśleć o ewentualnych późniejszych korzyściach.

Witam. Szczepienie na Rotavirusy jest bardzo trafnym rozwiązaniem chroniącym niemowlęta przed groźnymi w ich wieku biegunkami. Niemniej należy pamiętać że pełne szczepienie ( 2 lub 3 dawki w zależności od rodzaju szczepionki ) trzeba zakończyć przed ukończeniem przez dziecko 24 tygodnia życia. Jest to jednocześnie wydatek finansowy. Jedna dawka kosztuje około 300 zł, a tylko pełne szczepienie zapewnia ochronę przed ciężkim przebiegiem biegunek u niemowląt. Pozdrawiam.