Wskazania do udrożnienia tętnicy szyjnej po mikroudarze u 83-latka

czy wskazane jest udraznianie tetnicy lewej szyjnej, obecnie moj Ojciec 83 lata jest po microudarze prawostronnym, jest chodzący, miał tylko problem z mową, boję się skutków tej operacji, ponieważ ma astmę chore, serce. z góry dziekuję za odpowiedż

Lek. Katarzyna Szymczak

Kwalifikacja zależy od stopnia zwężenia tętnicy szyjnej, zarówno lewej jak i prawej, które można określić w usg. Dodatkowo anestezjolog musi zakwalifikować pacjenta do zabiegu, biorą pod uwagę choroby towarzyszące, konieczne będzie na pewno rtg płuc, ekg, morfologia.
Pozdrawiam