Wskazania do usunięcia czterech ósemek pod narkozą

Witam.Mam 28 lat.Górne ósemki (1. nie wyszła, 2. się wyrzyna) nie sprawiają mi kłopotu, choć mam mało miejsca w łuku. Dolne ósemki (1. wyszła w połowie,zaczyna sie psuć, 2. ledwo widoczna) nie mają miejsca i zaczynają stłaczać zęby w żuchwie.Chciałam je usunąć. Pantom. wykazał,że te ósemki są ogromne w stosunku do żuchwy,że jest ryzyko jej złamania i porażenia nerwu. Lekarka się zawahała, zapytała o powód usunięcia i zapisała na usuniecie wszystkich 4 zębów naraz pod narkozą w szpitalu.Co robić?

Usuwanie ósemek bez przyczyny medycznej jest przeciwwskazane. Chronią one mózg przed uszkodzeniami mechanicznymi. W 90% przypadków po usunięciu dolnych ósemek po 10-30 latach w kącie żuchwy tworzą się jamy martwicze Ratnera - bardzo ciężkie do wyleczenia i mające tendencję do nawrotu. W razie tworzenia się stłoczeń wskazana jest zwykle tzw. Second Molar Replacement Therapy - znacznie mniej urazogenne usuwanie siódemek i zastępowanie ich ósemkami. Pozdrawiam

Witam!
Myślę,że pani doktor ma rację,gdyż zabieg w szpitalu na oddziale chirurgii szczękowej będzie w tym wypadku lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem dla Pani! Poza tym jeżeli ósemki już są powodem stłoczenia to zaoszczędzi sobie Pani leczenia ortodontycznego w przyszłości...Decyzja oczywiście należy do Pani. Pozdrawiam .

Lek. dent. Marcin Dolecki

Jeżeli powodują stłoczenie to lepsza opcja dokonać ekstrakcji teraz niż póżniej leczyć stłoczenia ortodontycznie. Zabieg zawsze niesie ryzyko, które pacjent musi ponieść.

Witam, problem jest złożony, ósemki w Pani wieku nie są powodem stloczenia zębów, tylko zapewne wąskie luki zębowe. Zęby w czasie naszego życia sobie ścieramy,
co powoduje obniżenie zgryzu, a jeżeli na dodatek nie były one prosto ustawione, to zaczynają się nam jeszcze bardziej krzywić. W takim wypadku nawet usunięcie tych zębów nie zatrzyma procesu stloczenia. Natomiast jeżeli istnieje konieczność usunięcia tych zębów, to rzeczywiście
powinien wykonać to doświadczony chirurg, nie koniecznie pod narkozą, ona i tak nie ustrzeże Pani przed ewentualnymi komplikacjami, jeżeli takie wystąpią. Proszę być dobrej myśli to wszystko zakończy się pomyślnie. :)