Wskaźnik BNP po zawale serca i stentach

Dzień dobry. Mam 60 lat i jestem po zawale serca i wszczepionych stentach w lutym tego roku. Moje ostatnie badania krwi (30.09.2014) pokazało , ze wskaźnik BNP wynosi 184 pg/mL. Bardzo proszę o interpretacje wartości tego wskaźnika. Moj adres

Judyta Samul-Jastrzębska

Witam.
BNP to peptyd natriuretyczny wydzielany głównie przez kardiomiocyty. Odpowiada on za utrzymanie homeostazy w zakresie ciśnienia krwi i objętości krwi krążącej. Jego stężenie wzrasta w odpowiedzi na rozciągnięcie ścian serca i towarzyszy niewydolności serca, zawałowi, przerostowi lewej komory czy nadciśnieniu tętniczemu.
Wynik większy niż 400 pg/ml pozwala z wysokim prawdopodobieństwem rozpoznać niewydolność serca, a mniejszy od 100 pg/ml - wykluczyć.
Pański wynik jest podwyższony i ma to zapewne związek z przebytym zawałem oraz jego następstwami. Przy najbliższej wizycie, proszę pokazać wynik kardiologowi, który odniesie go do obrazu klinicznego.
Pozdrawiam