Wskaźnik GFR a dieta wysokobiałkowa

Czy po diecie (wysokobiałkowej) i dużej ilości picia wody (ok 5-6 litrów dziennie), wskaźnik GFR (przesączanie kłębuszkowe) może spaść?? Zrobiłam badania po diecie kreatynina w normie, natomiast GRF wyszło 56?? Czy powinnam się martwić??

Sama wartość kreatyniny nie jest wystarczająco do określenia prawidłowości funkcjonowania nerek - dlatego wyznacza się właśnie parametr GFR. Jego wartość u Pani mieści się poniżej prawidłowego poziomu, w stopniu jednak granicznym w stosunku do zaawansowanych chorób nerek. Taka wartość może być spowodowana dietą wysokobiałkową. Radziłabym przejść na klasyczny model żywienia z udziałem białka nie przekraczającym 15% podaży energetycznej i po około dwóch miesiącach powtórzyła badanie. Jeżeli wynik nadal będzie poniżej normy - należy skonsultować się z nefrologiem.