Zapytaj lekarza

1 , 0 1 4 , 0 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Wskaźnik MPV - czy jest się czym martwić?

Witam, mam 20-miesięcznego synka, dość często choruje na zapalenie oskrzeli, ogółem jest na P***. Ostatnio robiłam mu morfologię i niepokoi mnie mpv poniżej normy, czyli 8,6, i takie wyniki ma już od pół roku. Czy mam się nie niepokoić? Jakie badania powinnam wykonać? Co może oznaczać zbyt niski poziom MPV? Z kim mogłabym skonsultować ten wynik badania? Czy może być tak, że syn po prostu ma tak niski poziom MPV? Bardzo się martwię tymi wynikami. Nie wiem już co mam robić, jakie badania wykonać i do kogo się zgłosić. Czym w ogóle jest czynnik MPV? Jaki ma wpływ na zdrowie? Z czym jest związany i czy jego niski poziom może oznaczać coś złego. Proszę o pomoc.
KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
79 poziom zaufania

Dzień dobry!

Niestety, podanie jednego parametru z pojedynczego badania morfologii krwi obwodowej nie daje żadnych szans na prawidłową interpretację.

Jedyne, co mogę zrobić, to wyjaśnić znaczenie wskaźnika MPV, czyli średniej objętości płytki krwi. Jest to wskaźnik, który najczęściej interpretuje się w połączeniu z liczbą płytek krwi oraz z innymi parametramii morfologii. Pozwala on łatwiej ustalić przyczynę małopłytkowości lub nadpłytkowości. Znaczenie diagnostyczne mają duże (powyżej 12 fl) i bardzo duże płytki, które występują w niektórych małopłytkowościach. Każde labolatorium ma swoje normy jednakże ogólnie przyjmuje się od 7,5 fl do 10,5 fl, tak więc przytoczony wynik mieści się jak najbardziej w granicach normy. Ale nawet, jeśli by się nie mieścił, przy prawidłowej ilości płytek i pozostałych parametrach - nie ma powodu do niepokoju.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety