Wskaźniki ALAT, ASPAT i BILIRUBINA

Dzień dobry, czy mogę prosić o wskazówkę: mam w normie wyniki ALAT, ASPAT, BILIRUBINA, FOSFATAZA ALKALICZNA natomiast wynik GGTP zaznaczono jako podwyższony- 43 IU/l. Czy to może mieć związek z tym, że w moim pokoju w pracy po remoncie przez wiele miesięcy utrzymuje się dziwny zapach , kleje do nowych mebli, wykładzina(?). Czy powinnam zgłosić się do lekarza?.

Witam,
izolowany wzrost enzymów, nie tylko wątrobowych może świadczyć o obecności we krwi tzw. makroenzymów. Są to enzymy o innej budowie chemicznej niż "klasyczne" enzymy i z tego powodu ich oznaczenia w bad. laboratoryjnych odbiegają od normy. Celem potwierdzenia obecności w tym przypadku markoGGTP należy wykonać badanie krwi z tzw. PEG (glikol polietylenowy), i wtedy otrzymujemy rzeczywisty poziom GGTP we krwi. Sądzę, że przy narażeniu na kleje i inne chemikalia uszkodzenie wątroby manifestowałoby się podwyższeniem także innych enzymów szczególnie ALAT.
Dodam, że makroenzmów się nie leczy. Jednocześnie rzadko, ale może zdarzyc się wzrost GGTP przy nadużywaniu alkoholu, jednak zwykle towarzyszą temu inne odchylenia w bad. laboratoryjnych

pozdrawiam
Marcin Rutkowski