Wskazówki dotyczące posiłków i ćwiczeń w celu odchudzania po ciąży

witam, 4 miesiące temu urodziłam synka (cesarskie cięcie) przytyłam bardzo dużo będąc w ciąży(ok.30kg) czuje sie juz na tyle dobrze, ze bardzo chcialabym się wziac za siebie zaczac cwiczyc i stosowac jakąś dietę.Bardzo prosilabym o wskazówki dotyczące posilkow ilości oraz produktow i o cwiczenia ktore moglabym wykonywac :)

Możliwość odchudzania po ciąży i przyjęty system w dużym stopniu zależy od tego czy karmi Pani piersią czy dziecko jest karmione sztucznie. Jak długo będzie Pani karmić nie ma mowy o restrykcyjnej diecie, powinna Pani stosować się do zasad prawidłowego odżywiania z ewentualnym wykluczeniem produktów, które mogą być niewskazane ze względu na dziecko (np. jeżeli jest Pani alergikiem przeważnie zaleca się dietę ograniczającą podaż najczęściej alergizujących produktów spożywczych). Powinna Pani jeść regularnie, nie ograniczając ilości jedzenia, gdyż w innym wypadku ryzykuje Pani, że do upragnionej utraty kilogramów nie dojdzie, ale za to pozbawi Pani organizm cennych witamin i minerałów i w efekcie spowoduje więcej szkód niż pożytku (po takim postępowaniu częste są np. problemy z zębami, bo pobierane są z nich minerały w przypadku ich niedoboru w diecie). Jeżeli nie karmi Pani można pomyśleć o diecie redukcyjnej - najlepiej opartej na delikatnym deficycie energetycznym (choć może na to za wcześnie, bo często utrata masy po ciąży ejest regulowana fizjologicznie i hormonalnie i dochodzi do niej samoczynnie, o ile nie będzie sie Pani objadać). Dobrze będzie jeżeli deficyt energetyczy w diecie będzie wynosił 300-500 kcal dziennie (kaloryczność można ustalić biorąc pod uwagę Pani aktualne parametry i aktywność fizyczną). Dieta taka powinna być również oparta o zasady zdrowego odżywiania i dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki. Należy też przyjąć zasadę, że utrata zbędnych kilogramów nie powinna być szybsza niż 0.5 kg tygodniowo. Szybsza utrata masy prowadzi do nadmiernej utraty jędrności skóry i rozstępów (tego gorszego typu, rozstępów wklęsłych). Jeżeli nie będzie Pani obserwowała takiego spadku masy ciała w okresie najbliższych kilku miesięcy można się udać do specjalisty, który zleci badania mające na celu określenie w jaki sposób zmienia się Pani gospodarka hormonalna po ciąży. Co do ćwiczeń to polecam je skosnultować początkowo z lekarzem. U kobiet po tradycyjnym porodzie zaleca się ćwiczenia dopiero po 3-4 miesiącach od porodu, u kobiet po cesarskim cięciu czasem nawet dłużej. Proszę zatem dopytać się jakie ćwiczenia może już Pani wykonywać, a z jakimi trzeba jeszcze poczekać (generalnie jakiekolwiek wstrząsy jak podczas biegania czy skoków nie są wskazane do 6 miesięcy po porodzie minimum). Jeżeli lekarz pozwoli ćwiczyć, a karmi Pani piersią proszę pamiętać o odessaniu mleka przed wysiłkiem fizycznym i karmieniu dopiero 4-5 godzin po ćwiczeniach (aby dziecko nie dostało wraz z mlekiem metabolitów związanych z wysiłkiem fizycznym). Życzę powodzenia i w razie jakichkolwiek wątpliwości zapraszam do poradni Dietific.