Współczynniki ryzyka u kobiety w ciąży

Mam 38 lat i jest to druga ciąża (pierwsza przebiegała bez komplikacji, a dziecko urodziłam w wieku 35 lat). W rodzinie nie ma osób obciążonych genetycznie. Współczynniki ryzyka: Trisomia 21 Trisomia 18 Trisomia 13 Ryzyko pods. 1:124 1:309 1:967 Nowe ryzyko (US): 1:416 1:936 1:12719 Nowe ryzyko (BC) 1:48 1:2226 1:6971 Nowe ryzyko: 1:161 1:6176 1:32236

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Proszę udać się z otrzymanymi wynikami do swojego lekarza prowadzącego ciążę. Chcę tylko dodać iż przedstawione liczby w żadnej razie nie wskazuję i nie diagnozują choroby u dziecka a tylko określają prawdopodobieństwo jej wystąpienia.

Jakie ma Pani konkretne pytanie?
Nowe ryzyko jest wypadkową BC i USG. W USG nie było zapewne nieprawidłowości, natomiast w BC mogło być podwyższenie betaHCG i ewentualnie niewielkie obniżenie PAPPA.
Ryzyko Tris 21 w sumie jednak niższe niż wyjściowe.
Ale czy to ryzyko jest wysokie czy niskie, to już jest ocena subiektywna, czyli Pani.