Wspólna kąpiel rodziców z dziećmi

Z Encyklopedii wychowania seksualnego dla dzieci 10-13 lat (Christiane Verdoux, Jean Cohen) wynika, że wspólna kąpiel nago rodziców z dziećmi w tym w wieku nie jest niczym niestosownym. Jedni moi znajomi są za tym (bo tak byli wychowani i dzięki temu nie krepują się rozmawiać z rodzicami na tematy wstydliwe, nie wstydzą się rozebrać przy lekarzu czy w zbiorowej szatni itp.), inni przeciw (bo uważają, że nie wypada pokazywać się nago nawet w rodzinie). A Pani co o tym sądzi?

Witam. 10-13 lat to początek okresu dorastania dziecka. Naturalne jest wówczas wstydzenie się własnego ciała i wielka potrzeba prywatności. Nastolatek nie potrzebuje kąpać się ze swoimi rodzicami, jeśli już to z innymi osobami w jego wieku. Po co zresztą rodzice mieliby kąpać się ze swymi nastoletnimi dziećmi? Żeby pokazać, że nie wstydzą się swojego ciała? Na to był czas gdy dziecko było w wieku przedszkolnym. Gdy dziecko wchodzi w okres dorastania, budzi się także jego seksualność i naprawdę łatwo tu o nadużycia. Nie jestem oczywiście za nadmierną pruderyjnością, chodzi o to, by zachować zdrowy rozsądek i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dane zachowanie rzeczywiście jest potrzebne i służy dziecku. Pozdrawiam!

Nie jest to naturalne i nie jest to zdrowe rozwojowo. Dzieci w tym wieku odkrywają swoje ciała, budzi się w nich seksualność, są ciekawe - łatwo tu o nadużycia wszelkiego typu. Nawet jeśli rodzic ma jakieś swoje "dobre" motywy, by kąpać się wspólnie z dzieckiem, to dziecko może to rozumieć zupełnie inaczej niż on. I rodzi się problem... Osobiście odradzałabym takie manewry, gdyż mogą wymknąć się spod kontroli i dziecko zamiast się rozwijać zdrowo, zaczyna mieć problem. Pozdrawiam.

Witam Panią. Z pewnością w opisanej sytuacji warto zadać sobie pytanie komu służy wspólna kąpiel rodziców z ich nastoletnimi dziećmi? Dołączę chyba do poprzednich odpowiedzi jeśli napiszę, że okres nastoletni (dojrzewania) ma swoją specyfikę. Wówczas u młodego człowieka kształtują się jego granice, które czasem na resztę życia będą decydować o poziomie ich bezpieczeństwa. Wspólna kąpiel może zaburzać rozwój psychoseksualny a również może prowadzić do nadużyć, które mają charakter traumatyczny. W swoim poście odwołała się Pani do encyklopedycznego źródła. Zapraszam do odwiedzenia strony tej fundacji http://fdds.pl/ która od lat jest liderem w Polsce w zakresie poruszanej problematyki. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/