Współżycie, lęk i niepokój o niechcianą ciążę

W połowie sierpnia miałem mały problem z przedwczesną ejakulacją. Do tego doszła obawa o ciążę. Dziewczyna dostała okres, ale mój niepokój, nieuzasadniony lęk pozostał. Męczy mnie prawie codziennie, mniej lub bardziej. Do tego podwyższone tętno. Przed spotkaniem z d. jestem pełen obaw, odczuwam trochę taki lęk przed podnieceniem. Nie czerpię pełnej przyjemności ze współżycia, myślę cały czas co się dzieje ze mną, czy czasem zaraz nie dojdę chociaż nie doszło jeszcze do bezpośredniego zbliżenia.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Dzień dobry!
Wiele problemów życia seksualnego młodych osób, które dopiero rozpoczynają współżycie, samoistnie mija z czasem i pojawiającym się coraz większym doświadczeniem. Zbyt wczesny wytrysk chłopaka często nie okazuje poważnym zaburzeniem, które wymaga leczenia, ale jedynie skutkiem dużego podniecenia, a jednocześnie dużego stresu, które to uczucia nierozerwalnie wiążą się z erotycznym debiutem. Również strach o niespodziewaną i nieplanowaną ciążę zazwyczaj zmniejsza się, kiedy para dowiaduje się więcej o antykoncepcji i nabiera wprawy w jej stosowaniu.
Czy uważasz, że Twoje lęki, stres i nerwowe reakcje na sprawy związane z seksualnością, stopniową zmniejszają się i mijają pod wpływem mijającego czasu i zdobywanej wiedzy? Czy wizyta z dziewczyną u ginekologa i wspólna rozmowa o skutecznej antykoncepcji mogłaby być pomocna? Czy przeczytanie książki napisanej przez seksuologa, dotyczącej edukacji seksualnej i początków życia seksualnego mogłoby przynieść Ci nieco większy spokój i ulgę?
Jeśli mimo to i mimo Twoich starań, wciąż zdarzać Ci się będą napady paniki, przykre objawy lęku (podwyższone tętno, szybsze bicie serca, pocenie się, nerwowe, nieskoordynowane ruchy, napięcie ciała) i obsesyjne myśli o swojej seksualności i ciąży, polecam spotkanie z psychologiem. Są to stany lękowe, które można koić i leczyć na drodze psychoterapii.
Pozdrawiam!

Witaj!
Opisałeś kilka problemów wiążących sie ze sobą: przedwczesna ejakulacja, obawa przed ciążą, podwyższone tętno. Nie napisałeś ile masz lat , ale myślę ,że mimo tego zacznę od tematu lęku przed niechcianą ciążą. Aby go zniwelować wystarczy się zabezpieczyć i ty i ona , wtedy będzie bezpiecznie. Czekanie na okres dziewczyny wpływa negatywnie i na nią i na ciebie. Rozmyślanie codzinne o tym, też może podnieść nie tylko tętno ale i ciśnienie chyba że jest to podniesienie tętna przed stosunkiem - to jest naturalne w tej sytuacji ale krótkotrwałe i wraca do normy po stosunku.Sam opisałeś , że lęki i obawy nie pozwalają ci właściwie przeżywać przyjemności , myślę, że i dziewczyna też jest pełana obaw. Męzczyzni często podchodzą do tematu zadaniowo- tak musi być, ale organizm to nie tabliczka mnożenia i może dawać rożne objawy . Skonsultuj sie osobiśćie ze specjalistą seksuologiem - razem z dziewczyną, porada względem zabezpieczenia przed ciąża i właściwym eagowaniem na sygnały z waszych ciał. Pozdrawiam.

Dzień dobry.
Jak Pan sam opisuje, "pierwszy raz" stał się dla Pana dość traumatycznym przeżyciem. O swoich lękach i obawach warto porozmawiać z dziewczyną. Być może nie jest Pan jeszcze psychicznie gotowy na podjęcie współżycia seksualnego?
Pozdrawiam.

Witam, przedwczesna ejakulacja, czyli występująca za wcześnie w stosunku do oczekiwań partnerów, może się pojawiać i nie wskazuje na istnienie dysfunkcji, o ile nie występuje często i nie zaburza kontaktów seksualnych. Nie pisze Pan, czy przedwczesny wytrysk wystąpił raz, czy jest to powtarzający się problem. Jedną z psychologicznych przyczyn przedwczesnego wytrysku może być obawa przed ciążą. Mężczyźni, którzy doświadczyli przedwczesnej ejakulacji, często przewidują, że sytuacja może się powtórzyć, więc kontakt seksualny zaczyna budzić w nich lęk, co na zasadzie błędnego koła sprzyja kolejnym przedwczesnym wytryskom. Jeśli strach jest silny, mężczyzna zaczyna unikać współżycia, co pogłębia problem. Pomoc psychologiczna w takiej sytuacji sprowadza się do pracy nad zmianą myśli towarzyszących kontaktom seksualnym na takie, które nie wywołują lęku, pracuje się również nad umiejętnością osiągania podczas seksu maksymalnej koncentracji na własnych przyjemnych doznaniach. Ponieważ opisuje Pan u siebie bardzo nasilony lęk, który poważnie utrudnia satysfakcjonujące kontakty seksualne, zachęcam do konsultacji z psychologiem.