Współżycie po zabiegu laparotomii

Witam, ja miałam zabieg laparotomii 24 maja tego roku, ponieważ moja torbiel miała 6 na 5 cm i się skręcała. Ze szpitala wypisano mnie 29 maja. 3 czerwca zaczęła mi krew z ropą z rany wyciekać. W szpitalu powiedzieli, że to dobrze. Tydzień później wyjęto mi szewki, teraz czuję się dobrze. Mój lekarz twierdzi, że powinnam pomyśleć o dziecku. Ja mam dopiero 23 lata i nie spieszno mi w pieluchy. Chcę wiedzieć co o tym sądzicie. Teraz zastanawiam się, kiedy mogę współżyć z mężem? Czy mogę iść do solarium, czy mogę używać tamponów, w ogóle żeby wszystko wróciło do normy? I jeszcze jedno pytanko, kiedy mój brzuch wróci do normy, bo na razie mam problem z dopięciem się w każde spodnie. Mam nadzieję, że to wszystko niedługo sie skończy. Pozdrawiam

Witam serdecznie!

Szczegółowe zalecenia odnośnie ponownego podjęcia współżycia oraz planowania ciąży powinien przekazać Pani lekarz prowadzący. Zalecenia są bowiem ustalane indywidualnie, zależnie od stanu klinicznego pacjentki, rodzaju wykonywanej operacji oraz jej ewentualnych powikłań. Rutynowo, jeżeli operacja przebiegała prawidłowo oraz lekarz nie zauważył, żadnych powikłań po zabiegu współżycie można podjąć już po miesiącu. Próby poczęcia zaleca się rozpocząć nie wcześniej niż 3 miesiące po operacji. Przyznam, że nie wiem, dlaczego lekarz zachęcał Panią do zachodzenia w ciążę. Najprawdopodobniej było to jego osobiste zdanie na ten temat, nie wskazania medyczne. W obecnej sytuacji nie ma przeciwwskazań do stosowania tamponów czy chodzenia na solarium. Dyskomfort w jamie brzusznej może utrzymywać się jeszcze przez kilka dni. Jeżeli zmiany są jednak bardzo widoczne, najlepiej byłoby się skonsultować z lekarzem prowadzącym lub przynajmniej lekarzem rodzinnym, który będzie miał możliwość obejrzenia i zbadania Pani brzucha. Pozdrawiam