Wstrzykiwanie insuliny trzy razy dziennie przy cukrzycy u 44-latka

u mojego męża lat44 wykryto przypadkowo cukrzyce poziom 460 trafił od razu do szpitala. Obecnie jest na insulinie kłuje się 3 razy dziennie cukry są w granicach 80-110 ale czasem też 2 godziny po posiłku 140. Czy mąż już zawsze będzie się musiał kłuć 3 razy dziennie? Jest to bardzo kłopotliwe i bardzo martwię się o niego.

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jeśli mąż jest na insulinie, to kontrola glikemii niestety jest niezbędna. Aby zmniejszyć dyskomfort, należy kłuć się w różne miejsca opuszek palców i ustawić odpowiednią głębokość nakłucia igły w pistolecie glukometru.

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę cierpi również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli