Wstrzymywanie oddawanie stolca u 3-letniego dziecka

witam mój 3 letni syn od jakiegoś czasu wstrzymuje kupe. Wcześniej nie było z tym problemu .Już nie mam pomysłu jak sobie z tym poradzić.Chodzi i płacze że go boli,kiedy mówię żeby zrobił kupe to nie chce.Co mam z tym zrobić?

Pozdrawiam.

Bolesność może skutecznie zniechęcić dzieci, dlatego zachęcam do dopytania synka- być może coś go boli, piecze. Sprawdzenie ewentualnych pasożytów tez byłoby wskazane. Warto także przyjrzeć się diecie i możliwym modyfikacjom (być może Malec ma bolesne zatwardzenia?).
Inną przyczyna mogą być wyobrażenia czy skojarzenia dziecka nabyte w trakcie wizyty w toalecie lub w niedługim czasie przed lub po. Mam tu na myśli jakieś negatywnie wydarzenie w przedszkolu czy czyjeś słowa, które dziecko tym powiązało i teraz przezywa jakiś lęk czy obawę przed wypróżnianiem. Pomoże spokojna i szczera rozmowa z synkiem i wyjaśnienie przyczyn.
Jeśli sytuacja będzie trwać lub się pogarszać, warto skonsultować się z pediatrą.