Wstydzę się swojego wyglądu

Witam. Moim problemem jest to że ciągle wstydzę się swojego wyglądu i widzę wszystkie swoje koleżanki takie bardzo chude.Sama chciałabym tak jak one wyglądać.Mama mówi mi że jestem za chuda ale ja mam wielki brzuch i biodra.Nienawidzę swojego wyglądu. Co zrobić by przełamać tą barierę.W poprzedniej szkole przez nieśmiałość całe 6 lat byłam odizolowana od reszty koleżanek. Nie chcę aby było tak znowu w gimnazjum. Mam 13 lat, 165 cm wzrostu i 44 kg wagi. Proszę o pomoc.

W Twoim wieku wygląd wydaje się, zwłaszcza dziewczętom, niezwykle ważny. Do tego ze wszystkich stron jesteś "atakowana" promocją chudości, którą promują i gazety, i telewizja. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to najistotniejsza część Ciebie! Piszesz o swojej nieśmiałości, jakby nie miała innych podstaw poza Twoim niezadowoleniem z wyglądu. Przyjrzyj się więc innym swoim cechom. Jestem pewna, iż masz niezwykle dużo do zaoferowania swoim przyszłym kolego w gimnazjum. Wiem, że to czasem trudne, ale warto szukać w sobie cech (również wyglądu), które są pozytywne, cenne i które lubisz. Z czasem takie ćwiczenie będzie przychodzić Ci coraz łatwiej.
Bardzo ważna sprawa: Twoja mama ma rację, patrząc na Twój wzrost i wagę, muszę stwierdzić, że JESTEŚ CHUDA. 44 kg to zbyt mało dla Ciebie! Z pewnością nie powinnaś już chudnąć, a raczej trochę przytyć. Jeśli nie podoba Ci się jakiś element Twojego ciała (wspomniałaś o brzuchu i biodrach) spróbuj go poćwiczyć- z pewnością szybko go ładnie ukształtujesz, a przy okazji ćwiczeń zyskasz też troszkę więcej "hormonów szczęścia".
Jeśli, pomimo pracy nad sobą (mówię tu głównie o szukaniu swoich pozytywów), Twoje odczucia w stosunku do Twojego ciała nie poprawią się, zgłoś się po pomoc- możesz zacząć np. od psychologa w szkole.

Dzień Dobry,

Rozumiem, tak jak potrafię Twoje wątpliwości, co do Twojego wyglądu.

Poproś, proszę Mamę, by towarzyszyła Ci i udała się z Tobą do Poradni zaburzeń odżywiania albo do Poradni zdrowia psychicznego, byś mogła zaakceptować siebie i z podziwem patrzeć na siebie każdego dnia..., czego Ci serdecznie życzę,

Irena Mielnik-Madej