Wstydzę się swojej nadwagi

Mam 12 lat i ważę 65kg przy wysokości 159. fsydze się powiedzieć rodzicom że przezywają mie w szkole,prubuję to ignorować ale nie wychodzi. Czasem zamykam sie w pokoju i płacze. Biegałam lecz to nic nie dawało nie jadłam słodyczy. Proszę o pomoc

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Przede wszystkim spróbuj zdystansować się do problemu z nadmierną masą ciała w kontekście samoakceptacji. Masa ciała nie jest wyznacznikiem naszej wartości i nie powinna być przyczyną niskiej samooceny. Twój organizm wchodzi w wiek dojrzewania i zarówno wzrost, masa ciała jak i jego kształt ulegną zmianie.
Warto natomiast już teraz wprowadzić zdrowy styl odżywiania, aby wspomóc prawidłowy rozwój i zdrowie. Polecam spożywanie 5 mniejszych posiłków dziennie - jedząc mniej, ale częściej regulujemy tempo metabolizmu i zapobiegamy uczuciu głodu pomiędzy posiłkami (będącego podstawową przyczyną podjadania).
Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
W codziennym jadłospisie należałoby zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
W kwestii aktywności fizycznej, postaraj się codziennie ćwiczyć lub uprawiać dowolny sport, który sprawia Ci przyjemność. 30 min codziennych ćwiczeń na pewno wspomoże unormowanie masy ciała, jednak jest to proces powolny, dlatego zalecam cierpliwość i wytrwałość.

Witam. Przede wszystkim nie powinnaś przejmować się rówieśnikami, którzy sami często mają takie same bądź inne problemy, które ukrywają i się ich wstydzą. Jednak faktem jest, iż wg siatek centylowych Twoja masa ciała świadczy o otyłości. Dlatego dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinnaś jak najszybciej zmienić swój sposób żywienia i styl życia. Jako taka dieta odchudzająca niekoniecznie jest dla Ciebie wskazana (chyba że ułożona specjalnie dla Ciebie przez dietetyka – być może najpierw warto zmienić kilka nawyków, aby później łatwiej było ją stosować lub po prostu udać się do innego specjalisty). Przeczytaj http://abcodchudzanie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe http://abcodchudzanie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania http://abcodchudzanie.pl/podstawowe-zasady-zdrowego-odchudzania – postaraj się zastosować do powyższych zaleceń, a kilogramy powinny same zacząć spadać. Pamiętaj jednak, że musisz być konsekwentna.
Warto także porozmawiać z rodzicami, powiedzieć im co Cię gryzie, ale nie dopuścić, aby lekceważyli Twój problem – razem na pewno coś zaradzicie.
Pamiętaj także o regularnych ćwiczeniach – co najmniej 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Znacznie przyspieszą metabolizm i pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jeśli chodzi o wybór ćwiczeń, tutaj powinnaś przede wszystkim postawić na to co lubisz robić. Pozdrawiam.

Sadzę, że powinnaś przełamać się i jednak porozmawiać z rodzicami. Najgorzej to pozostać ze swoim problemem samemu. Poproś, aby poszli z Tobą do dietetyka, który nauczy Was, co powinnaś jeść, aby pozbyć się nadwagi. Możesz poprosić też, aby zapisali Cię np. na basen lub inne zajęcia fizyczne. Podkreśl, że to dla Ciebie bardzo ważne i poproś, aby potraktowali Twój problem poważnie.