Wszczepienie rozrusznika serca u 87-letniej osoby

witam mam pytanie czy u 87letniej osoby bezpieczne jest wszczepienie rozrusznika ;mój dziadek ma problemy z serduszkiem i kardiolog zalecił mu wszczepienie rozrusznika ,a czytałam że u osób w tym wieku jest duże ryzyko że rozrusznik działa bez zarzutów a żyły mogą nie wytrzymać .Bardzo proszę o poradę Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Każdy tego typu zabieg, szczególnie u osób w podeszłym wieku może skutkować wystąpieniem powikłań.Jeśli jednak pacjent został zakwalifikowany do zabiegu przez lekarza to ewentualne ryzyko powikłań jest mniejsze niż potencjalne korzyści. W razie wątpliwości proszę udać się na wizytę do lekarza prowadzącego.