Wszystkiego się boję, wyolbrzymiam - jak przezwyciężyć moje lęki?

Witam serdecznie, chciałam zapytać, co mam robić, jak przezwyciężyć moje lęki... W tamtym roku zaczęły mi wypadać strasznie włosy, miałam łysienie plackowate (miałam duży łysy placek na głowie, a zawsze miałam piękne włoski), źle się z tym czułam, sądziłam, że każdy się na mnie patrzy, myślałam, że nie jestem atrakcyjna... Wypadanie trwało ponad pół roku, masa tabletek jakiś maści, kremów, trwało to, gdy poszłam studia (I rok, pierwsza sesja). Teraz włoski już nie wypadają, ale nie potrafię sobie poradzić ze sobą, ciągle się czegoś obawiam, nieustanny lęk mi towarzyszy. Nie umiem nabrać pełnego oddechu, szybciej oddycham, pełny oddech tylko przy ziewaniu mogę nabrać, pobolewa mnie serce czasem (byłam u kardiologa – EKG idealnie, u lekarza płucnego – spirometria, prześwietlenie płuc, testy alergologiczne idealnie, stwierdzeniem tych lekarzy było, że to jest na tle nerwów). Faktycznie, pierwsza sesja, nowi ludzie, nowe otoczenie, egzamin na prawo jazdy, niedogadywanie się z chłopakiem... Od kilku dni zauważyłam podwyższoną temperaturę do 37,1 st. (ale w ciągu dnia czasem spada do 36,6-38,8). Wszystkiego się boję, wyolbrzymiam, nie wiem, jak sobie z tym poradzić :( Nie mam ochoty widywać się ze znajomymi, nie umiem zasnąć wcześniej niż o 1 w nocy, a budzę się koło 7. Co mam zrobić, żeby wrócić z powrotem do czasów, jak było wszystko okej? Jak byłam wesołą, towarzyską i zawsze uśmiechniętą dziewczyną, która się zawsze dobrze czuła wśród znajomych?
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane przez Panią objawy wskazują na zaburzenia depresyjno-lękowe, są one zaliczane do zaburzeń nerwicowych i związanych ze stresem. Tego typu zaburzeniom często towarzyszą objawy cielesne, jak: uczucie duszności, dławienia w gardle, biegunki, nudności, niespecyficzne dolegliwości bólowe. Objawy te są związane z reakcją organizmu na przeżywany lęk i poczucie zagrożenia.

Te przykre emocje mogły się u Pani pojawić, gdy zostały uruchomione przekonania dotyczące zagrożenia. Być może obawia się Pani np. sytuacji, w których można być ocenianym. Wskazywać może na to pogorszenie samopoczucia po rozpoczęciu studiów, w trakcie egzaminów na prawo jazdy. Być może przeżywa Pani również istotny lęk przed odrzuceniem. Tego typu obawy mogą wiązać się ze wczesnymi doświadczeniami, np. wychowaniem w rodzinie, w której przykładano dużą wagę do sukcesów w nauce, w której nie mówiło się o emocjach. Wówczas jednym ze sposobów wyrażania swojego stanu emocjonalnego mogą być objawy somatyczne.

W poradzeniu sobie z objawami, zrozumieniu ich przyczyn, źródła i znaczenia może pomóc psychoterapia, którą serdecznie Pani polecam. Psychoterapia jest podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowych. Podwyższona temperatura ze stanem podgorączkowym jest wskazaniem do wykonania podstawowych badań, w celu wykluczenia stanu zapalnego (morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP).

Serdecznie pozdrawiam