Wszystko jest bez sensu, a mnie się nic nie chce - jak sobie pomóc?

Przytłacza mnie cały czas myśl, że co zrobię - robię źle, gdy się staram - wtedy dopiero następuje totalna klęska. Coś we mnie umarło... W maju byłem 2 tyg. w szpitalu neuropsychiatrycznym (po 2 próbach samobójczych) i od tego czasu nie potrafię cieszyć się niczym, co sprawiało mi kiedyś przyjemność. Jestem kolarzem, a nawet nie cieszy mnie już jazda na rowerze. Do tego mam wrażenie, że jestem bardzo niemiły dla innych, otaczających mnie ludzi - wiem, że muszę iść do lekarza, lecz taaak mi się nie chce… Coraz częściej też myślę o tym, że innym tu byłoby beze mnie lepiej. Najchętniej bym tylko spał… Pozdrawiam, B.

Witam!

Oprócz pomocy lekarza mógłby Pan rozpocząć również terapię psychologiczną. Mógłby Pan rozwiązać trudne problemy, poprawić swoje samopoczucie i uzyskać wsparcie w działaniu.

Wizyty u lekrza są bardzo ważne, również stosowanie się do jego zaleceń. Praca z psychoterapeutą może być dla Pana szansą poprawy swojego życia i powrotu do aktywności. W kwestii innych osób, nie powinien Pan decydować i myśleć za otoczenie. Każdy ma swoje zdanie i powinien Pan o nie pytać zamiast samemu podejmować za innych decyzje. Jeśli chce Pan wiedzieć, co inni sądzą o Pana sytuacji, czy jest Pan im potrzebny oraz czy chcą Panu pomóc, to warto ich o to zapytać. Ludzie nie lubią zgadywać, ani narzucać się.

Warto wyciągać rękę po pomoc. Może Pan wtedy wiele zyskać. W czasie pogorszenia się samopoczucia zachęcam do korzystania z telefonu zaufania. Może Pan opowiedzieć o swoich przeżyciach i emocjach oraz zostać zrozumianym i otrzymać wsparcie.

Pozdrawiam