Wtórne zakażenie wirusem CMV - jakie zagrożenia dla płodu?

Witam,
jestem już w 35 tygodniu ciąży, ale cały czas nie mogę uzyskać wyczerpującej odpowiedzi dot. wtórnego zakażenia wirusem CMV. W 10 tyg. ciąży moje wyniki na CMV były następujące: IgG 139 U/ml (wynik dodatni pow. 15), IgM 0,140 (wynik ujemny <0,85). Kolejne badanie około 20 tygodnia ciąży, wykonane w innym laboratorium: IgG 208, 4 (wynik dodatni pow. 15), IgM 0,147 (wynik ujemny <0,4). Następne badanie w 33 tygodniu w tym samym laboratorium, co w 20 tygodniu: IgG > 250 (wynik dodatni pow. 15), IgM 0,122 (wynik ujemny <0,4). Lekarz ginekolog prowadzący uważa, że jeśli IgM jest ujemne to wszystko jest ok, natomiast słyszałam też opinie, że wtórne zakażenie może objawiać się tylko wzrostem IgG i jest równie niebezpieczne, co zakażenie pierwotne.

Dodam, że wszystkie inne wyniki są prawidłowe, dzidziuś rozwija się prawidłowo.

Proszę o informacje, czy powinnam się martwić i czy po porodzie zrobić dziecku badania na CMV?? Z góry bardzo dziękuję!

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Wtórne zakażenie CMV ma miejsce u osoby seropozytywnej, czyli wcześniej zakażonej wirusem i polega na reaktywacji zakażenia utajonego lub nadkażeniu innym szczepem wirusa.
Zakażenie wtórne cechuje się obecnością przeciwciał IgG przeciwko CMV o wysokiej awidności oraz przeciwciał w klasie IgM, świadczących o świeżym zakażeniu.
Awidność przeciwciał oznacza powinowactwo przeciwciał do wirusa. W czasie infekcji pierwotnej jest ona niska, natomiast wzrasta w infekcji wtórnej lub dawno przebytym zakażeniu CMV. Test na awidność powinien być wykonany w I trymestrze ciąży, aby zróżnicować czy zakażenie pierwotne nie miało miejsce na początku ciąży.
Przy zakażeniu wtórnym ryzyko dla noworodka jest relatywnie bardzo niewielkie. Około 0,15% noworodków może mieć zakażenie wrodzone przy wtórnej infekcji matki, z czego mniej niż 1% będzie mieć istotne objawy i następstwa kliniczne.
Dodatni wynik IgG anty-CMv bez podwyższonego poziomu IgM nie koreluje ze wzrostem ryzyka dla płodu.
Pozdrawiam serdecznie!