Wtórny brak miesiączki z powodu stresu

Witam od dwóch lat leczę się na wtórny brak miesiączki mam 25 lat leczenie nie przynosi żadnych rezultatów mój lekarz endokrynolog zaproponował mi żeby skonsultować sie z psychologiem czy przyczyną tego nie jest jakaś blokada psychiczna . Co Pani na ten temat myśli ?

Mgr Anna Rossa Psycholog, Katowice

Jest to możliwe. Psychika ma wielki wpływ na ciało. Proszę się przyjrzeć, co działo się po 20 r. Pani życia, z czym trudnym musiała Pani sobie radzić.
Ciekawe może też być przeanalizowanie tego, z czym musiały się zmagać kobiety w poprzednich pokoleniach rodziny. Często w podświadomości nosimy wiele historii, które zaczęły się w naszym drzewie genealogicznym.
Może np. któraś kobieta była odrzucona za to, że nie urodziła się jako syn, a może któraś straciła dziecko i bardzo boleśnie to przeżyła lub była ofiarą przemocy seksualnej...
To oczywiście tylko przykłady.

Dzień dobry!

Człowiek jest jednością psychofizyczną i wielu chorób czy trudności ma charakter i źródła zarówno somatyczne, cielesne - jak i emocjonalne, psychiczne. Objawy chorób mogą być niejako symbolem tego, co dzieje się w życiu wewnętrznym. Zanik miesiączkowania może mieć związek z obszarem kobiecości, seksualności, samooceny, samoakceptacji, roli w związku z partnerem, stosunku do macierzyństwa itp. Leczenie ginekologiczne i endokrynologiczne jest niezbędną podstawą, ale psychoterapia może być jej uzupełnieniem. Także drogą akceptacji i radzenia sobie ze swoim stanem zdrowia, konsekwencjami choroby itp.

Pozdrawiam!