Wybór diety i aktywności fizycznej przy odchudzaniu u 14-latki, która waży 57 kg przy 156 cm wzrostu

Mam 14 lat, 156 cm wzrostu i waże 57 kg. Proszę pomóżcie co mam zrobić żeby schudnąć. Wiem że ktoś odpowie dieta i bieganie to podstawa... ale dokładnie jaka dieta? Czy mogę robić cos innego niż bieganie? Proszę ratunku!!!
14 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Rzeczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej i zdrowego ożywiania się.
W kwestii aktywności, warto ćwiczyć każdego dnia, minimum przez 40 min. Nie musi to być koniecznie bieganie, może być dowolna forma sportu - pływanie, aerobik, gry zespołowe, gimnastyka, taniec itp. - najlepiej żeby była to forma, która jednocześnie sprawia przyjemność.
W codziennej diecie warto natomiast skupić się na regularności posiłków (5 dziennie, w odstępach co ok. 4h) oraz wyborze zdrowych produktów: warzyw i owoców, produktów zbożowe z pełnego ziarna, kasz i płatków owsiane, brązowego ryżu, chudego mięsa, produktów mlecznych.
Zamiast przekąsek w postaci słodyczy i chipsów, warto sięgać po suszone owoce, nasiona słonecznika, orzechy, pestki dyni, migdały.
Wprowadzenie takich zmian wystarczy, aby poprawić masę ciała, zdrowie i dobre samopoczucie.