Wybór metody leczenia

Podczas ostatniej wizyty u specjalisty lekarz stwierdził po badaniu USG że mam niewydolną małą żyłkę w okolicach pachwiny ,jednak największy , główny żylak biegnie od pachwiny , zewnetrzna strona uda do zgiecia pod kolanem, gdzie się rozgałezia. Lekarz dał mi do wyboru dwie metody usuniecia tych żylakow - tradycyjna operacje lub ostrzykiwanie . Wstepnie zgodziłam się na operacje refundowaną przez NFZ, gdyż zawsze czytałam że ostrzykuje się małe żylaki a ja mam tego jednego dość dużego i wypukłego . Teraz zaczynam się zastanawiać , ktorą metodę wybrać? Jeszcze jedno pytanie odnośnie kosztów - czy zabiegi skleroterapii są refundowane przez NFZ?

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

Nie badałam Pani fizykalnie ani nie widziałam wyniku USG, więc opiszę zalecenia ogólne.

Skleroterapia polega na wstrzyknięciu środka powodującego zarośnięcie zmienionych żył. Najczęściej stosowana jest jako metoda uzupełniająca leczenie operacyjne.

Wskazana jest w przypadku małych żylaków podskórnych i śródskónych o średnicy <4mm oraz teleangiektazji.

Powikłania: częste nawroty żylaków i przebarwienia skóry w miejscu wstrzyknięcia środka obliterującego ( u ok.10% chorych)

Tradycyjne metody chirurgiczne obejmują:

  • usuwanie żylaków metodą stripingu
  • operacje niewydolnych perfortorów metodą otwartą (Lintona)

Pozdrawiam serdecznie