Wybór pierwszej metody antykoncepcyjnej

Mam 18 lat i ostatnio bardzo poważnie zaczęłam zastanawiać się jaką metodę antykoncepcji wybrać. Chcę w tym tygodniu iść do lekarza, zbadać się i też z nim o tym porozmawiać.Prezerwatywa według mnie to dobre rozwiązanie,ale nie jest w 100% skuteczna dlatego chciałabym mieć jakieś dodatkowe zabezpieczenie. Myślałam o tabletkach,ale przerażają mnie skutki uboczne ich stosowania,mimo to chyba nie ma innego rozwiązania?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Zaplanowanie wizyty u specjalisty ginekologa to absolutnie najlepsza decyzja jaką mogła Pani podjąć. Proszę bowiem pamiętać, że by dobrać najlepszą metodę antykoncepcyjną wskazane jest dokładne zebranie wywiadu, zbadanie Pani oraz ewentualnie wykonanie badań dodatkowych.
Ogólnie mówiąc tabletki antykoncepcyjne rzeczywiście są metodą najskuteczniejszą. Podczas ich stosowania nie ma także potrzeby stosowania prezerwatywy. Istnieje jednak grupa przeciwwskazań, które mogą Pani uniemożliwić ich przyjmowanie. A propos objawów ubocznych, to rzeczywiście jest ich spora ilość, aczkolwiek nie u każdej kobiety występują.
O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem ginekologiem podczas wizyty.