Wybór pomiędzy ekstrakcją a leczeniem kanałowym

Dzień dobry mam trudne pytanie i pewnie będzie Pani w szoku.Mianowicie boje się dentysty i w grudniu przed gwiazdką 2014roku miałem zatrutego zęba pod kanałowe, na dzień dzisiejszy cala masa uszczelniająca uległa zniszczeniu a ząb mnie nie boli.I chciałbym poradzić się co teraz będzie z tym zębem, czy nadaje się do leczenia kanałowego czy wyrwanie i czy mogę mieć raka od trutki w zębie.Dziękuje za poświecenie mi czasu.Jacek

Dzień dobry. Nie ma szokujących pytań. Jesteśmy ludźmi i mamy prawo obawiać się bólu. Jeżeli chodzi jednak o zatruty ząb to prawda, że do zatruwania zęba używa się substancji o nazwie paraformaldehyd, która działa toksycznie na nerwy w miazdze. Doprowadza ona do ich obumarcia.

Teraz jednak najważniejsze jest doprowadzenie Pana zgryzu do porządku. Niestety nie można powiedzieć, że chory ząb na pewno da się uratować. Skoro ząb tak długo nie był leczony, najprawdopodobniej wytworzyła się duża torbiel. Po obejrzeniu zdjęcia rentgenowskiego, lekarz stomatolog będzie mógł dokładniej powiedzieć, czy istnieją szanse na powodzenie leczenia kanałowego.

Witam serdecznie,
Środek stosowany do zatrucia zęba (dewitalizacji) nie powinien być noszony dłużej niż 2-3 tygodnie.
Co do dalszego postępowania, to należy udać się na konsultację stomatologiczną, gdzie na podstawie zdjęcia RTG oraz badania klinicznego lekarza podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Na pewno ząb będzie musiał być albo leczony kanałowo albo usunięty.
Szansa, by trutka w zębie była przyczyną raka jest bliska zeru.