Infanrix IPV HIB czy Hexa??

Dzień dobry, mam pytanie dotyczące szczepionki dla dzieci przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi itp. Jaką szczepionkę najlepiej wybrać - Infanrix IPV HIB czy Hexa? Orientowałam się troche i czytałam opinie w internecie i wydaje mi się, że Infanrix IPV HIB mogłoby być lepszym wyborem, mam wrażenie, że ma pozytywniejsze opinie. Czy Infanrix IPV HIB to skuteczna szczepionka na błonicę, tężec i krztusiec dla dzieci? Jestem zwolenniczką szczepień, ale do samych szczepionek zawsze staram się podchodzić ostrożnie i dokładnie znać jej działanie. Czy Infanrix IPV HIB może powodować jakieś efekty uboczne? Czy po jej podaniu coś grozi dziecko? Słyszałam opinie, że szczepionka Infanrix IPV HIB ma być wycofana z użycia - czy to prawda i jeśli tak to z jakiego powodu? Czy może zaszkodzić? Z góry bardzo dziękuję za wszystkie informacje. Pozdrawiam.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Wybór należy do Pani. Infanrix Hexa zawiera 6 składników: DTP oraz HIB, Polio oraz WZWB. Infanrix IPV HIB nie zawiera WZWB.