Wybrać wybielanie czy licówkę?

Mam martwą jedynkę i stomatolog poradził mi wybielanie, a ja zastanawiałam się nad licówką - kompozytową lub porcelanową. Jest on troszkę ukruszony u dołu, a boję się, że się złamie podczas wybielania. Czy jeśli włożę wkład i wybielę, to wtedy też może się złamać? Czy zalecają państwo bardziej licówkę. Proszę o odpowiedź.

Witam!

Założenie licówki wiąże się ze szlifowaniem zęba. To znaczy jego fragment będzie trzeba "spiłować" żeby zrobić miejsce na licówkę. W przypadku wybielania wewnętrznego, które stosuje się w zębach martwych i które zostało pani zaproponowane takiej konieczności nie ma. Ponieważ szlifowanie jest procesem nieodwracalnym, sugeruję wypróbować wybielanie. Jeśli efekty nie będą dla Pani satysfakcjonujące, zawsze można wykonać pracę protetyczną, czyli na przykład licówkę lub koronę.

Podczas noszenia wkładki wybierającej rzeczywiście ryzyko złamania zęba jest trochę większe i należy nim ostrożniej nagryzać. Po zakończonym wybielaniu wytrzymałość zęba jest taka sama jak przed wybielaniem.

Pozdrawiam