Wybuchy złości połączone z nadmierną aktywnością seksualną u chłopaka

Witam Jestem z moim chłopakiem od ponad 1,5 roku. Przez ten okres wiele razy zdarzały mu się wybuchy złości, połączone później z nadmierną aktywnością seksualną. W przeciągu jednej chwili potrafi zmienić się o 180 stopni i wyzywać mnie od nieuków i nieogarów Jednocześnie przyznał mi się, że kiedyś sam leczył się na depresję. Obecnie powiedział mi że ma problem z którym musi sobie sam poradzić bo zawsze sam. Myślę że ma chorobę dwubiegunową. Jak mam do niego dotrzeć i czy powiedzieć o domysłach?

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta partnera u specjalisty - który potwierdzi Pani przypuszczenia. Proszę porozmawiać z partnerem - jako argument można wskazać waszą wspólną przyszłość.

Witam. Pomyśl o sobie, nie o nim i zadbaj o siebie. Pomyśl, czy chcesz doświadczać na sobie stale tego typu zachowań partnera. Wyznacz granice. Nie tylko on powinien zasięgnąć porady u psychoterapeuty. Porozmawiaj z psychologiem i uwierz, że nie musisz się męczyć i ratuj swoje życie.

Możesz powiedzieć, jakie jego zachowania Ciebie martwią, denerwują, niepokoją. Przygotuj się jednak na atak jako reakcje. On może mieć inną wizję, a rozumiem, że dotrzeć do niego w tym przypadku oznacza dla Ciebie wytłumaczenie mu jego problemów. Gdy ich nie widzi, jego problemem bedzie ze Ty je widzisz.
Pomoc jest skuteczna gdy druga osoba jej chce. Czy Twój partner chce sie leczyc?

Mgr Marta Żak Psycholog, Katowice

Witam,

Opisuje Pani niestabilny wzorzec reakcji u partnera (wahania nastroju, brak kontroli nad afektem, zachowania typu acting out poprzez czynności seksualne). Nie sposób na postawie opisu diagnozować CHAD - do tego nie wystarczą epizody depresyjne. Przyczyną mogą być również problemy natury osobowościowej. Pani pomoc może w tej sytuacji ograniczać się wyłącznie do zachęcenia partnera, aby skorzystał z pomocy specjalisty (psychiatra lub psychoterapeuta). Nie będzie Pani w stanie samodzielnie mu pomóc. Zachęcam Panią również do tego, by poszukać wsparcia dla siebie u terapeuty. Rozumiem, że zależy Pani na partnerze, ale nawet w bardzo bliskiej relacji potrzebne jest wyznaczenie granic drugiej osobie. Brak zgody na akty agresji partnera i dbanie o własne potrzeby to kluczowe kwestie do rozważenia.
Pozdrawiam,

M.Żak