Wychodzę z anoreksji. Czy słodycze mogą mi zaszkodzić?

Witam, moje pytanie jest prozaiczne, wychodzę z anoreksji i skrajnego wychudzenia (39 kg/170 cm wzrostu) - jem wszystkie posiłki, ok. 6-7 razy dziennie, solidne porcje i dostarczam organizmowi wszystkich składników odżywczych. Powoli też wzrasta moja waga. Ostatnio jednak, zwłaszcza po kolacji, mam wielką ochotę na słodycze - zdarza się nawet 3-4 paczki ciastek lub prawie cała czekolada. Czuję, że mój organizm domaga się tego, czego tak długo mu odmawiałam. Czy to może mi zaszkodzić, czy bez wyrzutów sumienia mogę jeść słodycze? Dodam, że w ciągu dnia też sobie ich nie odmawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,
przyrost masy ciała w trakcie wychodzenia z anoreksji nie może być większy niż 0,1-0,4 kg/dobę i 1-2 kg na tydzień. Wartość kaloryczna posiłków powinna rosnąć stopniowo:
W pierwszym tygodniu: ok. 40 kcal/kg masy ciała, następnie ok. 60 kcal/kg masy ciała po kilku tygodniach o ok 70-100 kcal/kg masy ciała na dobę.
Zbyt duża ilość pokarmu może grozić powikłaniami ze strony przewodu pokarmowego.
Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, kiedy nie znam dokładnie Twojego jadłospisu.
Czekolada może mieć niekorzystny wpływ na pracę jelit i jest dość ciężkostrawna, zwłaszcza, gdy jest spożywana w dużych ilościach. Radziłabym więc, zastąpić ją innym słodkim produktem, np. galaretką owocową. W tej sprawie warto skonsultować się z dietetykiem.
Pamiętaj - wychodzenie z anoreksji to nie tylko odpowiednia dieta, ale też praca nad swoim myśleniem i emocjami, która odbywa się w trakcie psychoterapii.

Z pozdrowieniami