Wycięcie tarczycy a wzrost TSH

Jestem po całkowitym wycięciu tarczycy nie miałam raka. Minęło już 2 lata tsh nie mam wyregulowane Wakacje 2. 476 przy dawce 125mg lekarz dał mi 137 mg euthyroxu by zbić do 1 W stycznu zrobiłam tej a ja ma 4. 805. Zamiast zbić to wzrosło boję się co będzie jaką może być przyczyna . leki przyjmuje godzinę przed jedzeniem

Dzień dobry,

Jeśli jest Pani po całkowitym wycięciu tarczycy, to biorąc pod uwagę Pani TSH wymaga Pani większej dawki leku. Zapotrzebowanie na lek jest zależne od wielu czynników, m.in. od masy ciała, stanu czynnościowego przewodu pokarmowego, a nawet zmienia się (nieznacznie) w odpowiedzi na porę roku i temperaturę. Niekiedy nieco inne stężenie TSH mamy w lecie, nieco inne w zimie. Wpływ na hormony mają również spożywane pokarmy oraz inne leki,co związane jest ze stężeniem białek wiążących hormony we krwi, a tym samym wolną pulą hormonów. Istnieją jeszcze inne dodatkowe czynniki...Proszę na spokojnie udać się do endokrynologa, który po zbadaniu Pani i zebraniu dokładnego wywiadu dobierze Pani optymalną dawkę leku, tak, by TSH obniżyć do ok. 1-1,5.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz