Wycięcie zmiany barwnikowej a wynik badania histopatologicznego

Miesiąc temu miałam wycinany brunatny guzek (tzw. pieprzyk) Treść opisu makroskopowego: na fragmencie skóry i tkanki podskórnej zdeformowany, brunatny guz średnicy około 0,9cm. Wynik: Naevus pigmentosus dermalis Czy oznacza to, że konieczne jest dalsze postępowanie, gdyż zmiana nie została dokładnie wycięta? I jeszcze jedno pytanie odnośnie blizny po tym zabiegu. Pojawiły się na niej dwie brązowe kropeczki przypominające pieprzyki. Czy możliwe jest, że zmiana odrasta?

Szanowna Pani,

jeśli zmiana została wycięta nieradykalnie możliwe jest, że będzie odrastać. Następuje to najczęściej po kilku miesiącach.
Ponowny zabieg usunięcia blizny wraz z pozostałościami zmiany najlepiej (ze względu na efekt estetyczny) wykonać po upływie roku od operacji - jednak wszystko zależy od lokalizacji zmiany i dynamiki jej wzrostu.
Myślę, że najlepiej będzie jak skontaktuje się Pani z lekarzem, który Panią operował i ustali z nim dalszy sposób postępowania.

Pozdrawiam,
T. Dębski
specjalista chirurgii plastycznej