Wyciek krwi z sutka w ciąży: co robić?

Dzień dobry! Mam pytanie. Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 27 lat. Podczas balsamowania piersi zauważyłam, że z jednego sutka polecialo mi troszkę krwi. Wystraszyłam się i od tamtego momentu obserwuję ciągle tę pierś. Zauważyłam, że na białych stanikach mam małe plamki krwi. Do lekarza prowadzącego ciążę idę na wizytę dopiero 17 marca. Chciałabym wiedzieć wcześniej, czy to jest coś groźnego? Piersi zrobiły mi się duże i nabrzmiałe wraz z sutkami. To moja pierwsza ciąża. Bardzo się boję i proszę o odpowiedź. Sylwia

Witam serdecznie.

W trakcie ciąży piersi ulegają przemianom przygotowując się do wytwarzania mleka. Już w pierwszych miesiącach może się pojawiać wyciek, który najczęściej jest przezroczysty lub ma lekko mleczne zabarwienie. Wyciek podbarwiony krwią najczęściej występuje w przypadku tzw. brodawczaka, łagodnego guzka zwykle lokalizujacego się za brodawką sutkową. Myślę, że nie ma jednak co martwić się na zapas. Podbarwienie krwią może też wynikać z mikrourazu (np. otarcie brodawki).
Konieczna jest z pewnością ocena lekarska. Proszę poczekać na konsultację ze swoim ginekologiem, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie.