Wyciek mleka z piersi przy normalnych miesiączkach

Witam!

Zaobserwowałam u siebie dziwne objawy. Po naciśnięciu obydwu sutków wycieka mi mleko, normalnie miesiączkuje. Co może być przyczyną? Czy mogą to być zaburzenia hormonalne?

Bardzo proszę o odpowiedź!

Witam!

Objawy jakie Pani u siebie zaobserwowała nazywamy mlekotokiem. Przeważnie powodem takich dolegliwości są zaburzenia hormonalne, a dokładnie hiperprolaktynemia.

Prolaktyna to hormon wytwarzany przez przysadkę mózgową. Odpowiada właśnie za produkcję mleka w gruczołach piersiowych.

Aby to sprawdzić musi Pani udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie badania. Trzeba będzie oznaczyć stężenie prolaktyny na czczo i być może wykonać test czynnościowy (jeżeli pojawi się podejrzenie hiperprolaktynemii czynnościowej). Polega on na oznaczeniu stężenia prolaktyny na czczo a następnie po podaniu metoklopramidu. Znaczne podniesienie poziomu tego hormonu przemawia za zaburzeniem czynnościowym, mały wzrost za gruczolakiem przysadki.