Wyciek płynu z rany po operacji przepukliny brzusznej

Dzień dobry! Bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie. Moja mama 5 miesięcy temu przeszła operację ogromnej przepukliny brzusznej powstałej w ranie po operacji jelita grubego (dwa lata wcześniej). Cały czas z rany pooperacyjnej sączy się żółtawo-przezroczysty płyn, bezzapachowy. Kilka dni temu pojawiło się zabarwienie krwią w tej wydzielinie. O czym to może świadczyć? Po operacji był robiony posiew płynu - jałowy. Wyniki badania krwi (morfologia, próby wątrobowe i trzustkowe, glukoza) są dobre, usg jamy brzusznej też dobry wynik, mama nie gorączkuje, nie ma uciążliwych dolegliwości bólowych, nosi pas przepuklinowy. Lekarz operujący stwierdzić podczas kontrolnej wizyty (dwa tygodnie temu), że rana pięknie się goi, a wysięg płynu jest reakcją uczuleniową organizmu na wszczepioną siatkę. Jak długo jeszcze może trwać ten wyciek płynu, skąd się pojawiło zabarwienie krwią? czy to ma wpływ na ogólny stan zdrowia? Co można zrobić żeby przyśpieszyć czas powrotu do pełni zdrowia? Magda

Kilka dni temu pojawiło się zabarwienie krwią w tej wydzielinie. O czym to może świadczyć? - Raczej to nic niepokojącego. Być może rana wewnątrz, na siatce pokrywa się ziarniną. Taka ziarnina jest krucha i łatwo broczy krwią. To naturalny objaw. Jak długo jeszcze może trwać ten wyciek płynu, skąd się pojawiło zabarwienie krwią? - Niestety taki wyciek jeszcze może długo trwać (nawet miesiącami) jeśli rzeczywiście jest to płyn powstały jako odczyn na wszczepione ciało obce czyli siatkę. Co do zabarwienia krwią to wyjaśniłem powyżej. Czy to ma wpływ na ogólny stan zdrowia? - Raczej nie. Co można zrobić żeby przyśpieszyć czas powrotu do pełni zdrowia? - Trzeba zastanowić się nad powtórnym posiewem tego płynu i oceną mikrobiologiczną. Być może w chwili obecnej płyn jest zakażony. Ważna jest stała opieka chirurga ogólnego. To on musi ocenić bezpośrednio stan miejscowy i zadecydować o dalszym postępowaniu. Być może konieczne okaże się oczyszczenie wewnętrzne rany przez usunięcie np. tkanek martwiczych. Może zastosowanie odpowiednich preparatów odkażających miejscowo. Niestety konkretnie nie odpowiem na to pytanie bez bezpośredniego zbadania rany.