Wyciek z sutka i gronkowiec - jak temu zapobiec?

Jestem kobietą i mam 27 lat. Od trzech lat z lewej piersi, a konkretnie z sutka, leci mi żółta wydzielina o nieprzyjemnym zapachu. Zaczęło się to rok po zaprzestaniu karmienia dziecka, które karmiłam tylko pół roku, pokarm bardzo szybko mi zanikł. Robiłam sobie poziom prolaktyny i jest w normie. W badaniu USG widać jakąś torbiel, ale żaden lekarz nie ma pojęcia co to jest.

Boję się, że po takim długim czasie może stać się to niebezpieczne dla mojego zdrowia, chociaż dwa lata temu komórek rakowych złośliwych nie stwierdzono. Natomiast miałam powiększone troszkę węzły pod pachą. Oprócz tego nic mnie nie boli, ale ten nieprzyjemny zapach i wyciek to duży dyskomfort dla mnie.

Proszę o pomoc i poradę

Witam serdecznie.

Po zakończeniu karmienia wyciek z piersi może utrzymywać się do około roku czasu. Uważam, że należy pobrać płyn do badania mikroskopowego oraz bakteriologicznego. Na tej podstawie być może będzie można wysnuć wstępne wnioski co do możliwej przyczyny wycieku.

Warto także oznaczyć hormony płciowe (estradiol, progesteron, FSH, LH), ponieważ czasami za wyciek mogą odpowiadać zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu.

Ewentualnie można się zastanowić na wykonaniem galaktografii - czyli wprowadzeniem kontrastu do kanalików wyprowadzających mleko i prześwietleniem RTG.

Pozdrawiam serdecznie