Wyczerpanie życiem... depresja? Co robić?

Witam. Jestem 20-letnim mężczyzną. Od dłuższego czasu prześladuje mnie "wieczne strucie życiem". Nic mi się nie chce, chodzę ciągle zmęczony, mam problemy z zasypianiem, nic mnie nie cieszy, jestem ospały. Piłem kawę, początkowo pomagała, czułem się lepiej, ale teraz już na mnie nie działa. Potem przyszła kolej na magnez, napoje energetyczne - nic to nie dawało. Mam również problemy ze skupianiem się. Próbowałem biegać, przebywać na świeżym powietrzu. Pomagało, ale też na krótką chwilę. Często zdarza mi się płakać, wg mnie wszystko jest bez sensu. Co dziwne, miałem takie dni, w których tryskałem energią i życiem, wszystko mi się chciało, a na następny dzień zupełna odmiana, na gorsze. Ćwiczenia fizyczne również nie przynoszą żadnych zmian. Zrobiłem USG jamy brzusznej w celu sprawdzenia, czy nie mam przypadkiem jakichś pasożytów... wszystko w normie. Czy mam depresję? Pomocy! :(

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Problemy z koncentracją uwagi, bezsenność, apatia, płaczliwość, poczucie braku energii życiowej, niezdolności do odczuwania przyjemności spełniają kryteria zespołu depresyjnego. Dotychczas stosowane przez Pana strategie (odwracanie uwagi, łagodne środki psychostymulujące) nie przyniosły oczekiwanego efektu, stąd polecam wizytę u psychiatry. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby wykluczyć inne przyczyny złego samopoczucia, jak np. zaburzenia hormonalne. Potrzebne będą też dodatkowe informacje na temat dni, w których "tryskał Pan energią", aby zdiagnozować, czy stany emocjonalne nie mają charakteru dwubiegunowego (depresja i hypomania lub mania), co ma istotne znaczenie dla dalszego leczenia. Obecnie istnieje wiele skutecznych metod terapeutycznych w oparciu o leki i/lub psychoterapię.

Szanowny Panie,

proszę poszukać dobrego psychologa w Pana miejscu zamieszkania, ażeby z pomocą specjalisty najpierw rozpocząć śledztwo, a następnie zrozumieć kilka ważnych rzeczy i odkryć coś niesamowitego, zamiast zmagać się z tym co utrudnia Panu życie i czego Pan w sobie nie znosi. Proszę przy tym pamiętać o jednym - wszystko co spotyka Pana w życiu wynika z tego, co Pan nosi w swojej podświadomości, całe dobro i całe zło. To ona kieruje Pana myślami i ma nad Panem całkowitą kontrolę.

W razie jakichkolwiek pytań, zapraszam do kontaktu.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz. Ponieważ depresja jest chorobą o sposobie leczenia decyduje lekarz a nie psycholog/psychoterapeuta.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.