Wyczuwalna zmiana w macicy i podejrzenie ciąży

Witam! Ostatnia miesiączka zaczęła się 28.11.12 i skończyła się 30.11.12. Miesiączkuję nieregularnie, mam 18 lat. Nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. Kochałam się z chłopakiem (z prezerwatywą) 01.12.12, następnie 27.12 oraz 29.12. Dnia 28 zrobiłam test ciążowy (aby sprawdzić czy 1 grudnia nie zaszłam w ciążę, chociaż były to dni niepłodne) i wyszedł wynik negatywny. Po stosunkach, dnia 01.01.2013 wyczułam jakby w macicy po lewej stronie twardą kulkę (wydawało mi się, że ma ona jakby dziurkę, ale to mogło być mylne). Warto zauważyć, że dobrze się czuję, dotknięcie jej ani brzucha nie powoduje bólu, wcześniej nic takiego nie czułam, co nie wyklucza, że to było. 02.01.2012r. poszłam do ginekologa. Gdybym nie spytała o to, to by nie wyczuł tej kulki. Wydaje mi się, że podszedł do tego problemu dosyć nieprofesjonalnie. Gdy już ją wyczuł zrobił mi badanie USG. Wyglądało to jak biała plama. Stwierdził, że albo to dlatego, że okres mi się spóźnia (gdy się denerwuję tak jest, a jestem poddenerwowana ostatnio), albo że jestem w ciąży. Co mnie zaniepokoiło. Pojechałam zrobić badanie krwi, ale czytałam, że to za wcześnie, bo nawet nie minął tydzień, nawet w tych normach jest napisane ile stężenia hormonu ma być, żeby wykazać, że to 3 tydzień ciąży. Zakładając, że w niej jestem to przecież pierwszy. Bardzo proszę o napisanie, czy to może być ciąża i jakie są inne możliwości. Czy wynik tej krwi to ostateczne potwierdzenie braku lub zaistnienia ciąży?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!

Jeśli chodzi o ewentualne zajście w ciążę 1 grudnia to wydaje mi się to mało prawdopodobne, były to rzeczywiście dni niepłodne (choć nie wyklucza to całkowicie możliwości zajścia w ciążę), po drugie test ciążowy był, jak Pani pisze, negatywny. Co do stosunków z 27 i 29 grudnia to jest to zbyt wczesny okres, żeby coś było wyczuwalnego lub widocznego w USG, zbyt wczesny okres na dodatni wynik testu ciążowego z moczu oraz beta HCG z krwi. Tak więc takie badanie wykluczy możliwość ciąży z początku grudnia, a to że ta wyczuwalna zmiana jest efektem ciąży z końca grudnia jest wręcz niemożliwe. Natomiast szczerze mówiąc, nie wiem czym jest ona spowodowana, proponuję udać się do innego ginekologa na konsultację, jeśli ten obecny nie zna przyczyny jej pojawienia się. Z pewnością wymaga to wyjaśnienia.

Pozdrawiam!