Wyczuwalny guzek po ekstrakcji zęba

Witam. 4 tygodnie temu wykonano u mnie ekstrakcję dolnej, zatrzymanej ósemki. Pomimo dwóch tygodni przyjmowania antybiotyków została wyczuwalna, bolesna gulka na policzku oraz w miejscu zabiegu ciągle jest ropa. O czym może to świadczyć? Kiedy wszystko powinno wrócić do normy? Dodam, że za kilka dni czeka mnie kolejna ekstrakcja zęba mądrości. Czy lekarz może odmówić mi wykonania zabiegu?

Witam serdecznie,
Przede wszystkim należy zawsze skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg. On znając dokładnie sytuację podczas usuwania, odpowiednio doradzi co należy zrobić. Możliwe, że konieczne jest np. dokładniejsze oczyszczenie zmian zapalnych, przetoki, czy np. zmiana antybiotyku.
Sama ropa świadczy o aktywnym stanie zapalnym i że należy podjąć działanie. Warto wykonać zdjęcie RTG w celu wykluczenia pozostałości zęba w tym miejscu.
Co do kolejnej ekstrakcji, to decyzję podejmuje lekarz na podstawie rozległości istniejącego stanu zapalnego, ale raczej nie powinno być problemu.

Lekarz wykonujący zabieg oceni stan pozabiegowy i zdecyduje czy jest racjonalne usuwanie kolejnego zęba w sytuacji problematycznego gojenia po usunięciu pierwszej ósemki.Czy naprawdę pośpiech jest tu aż tak wskazany?Myślę,że ortodonta poczeka.